Спортните новини: Днес (19) | Вчера (18)
Когато Кабаков свири на "Лаута", дербито на Пловдив винаги влиза в историята
Автор: Стойчо Генов 11:14 / 23.09.2021Коментари (4)4154
©
В събота Георги Кабаков ще ръководи 113-ото дерби на Пловдив между Локомотив и Ботев (бройката се отнася единствено за шампионатните сблъсъци между вечните съперници). Пловдивският арбитър е асолютен рекордьор, като това ще бъде негово седмо дерби.

Когато обаче Георги Кабаков свири на "Лаута", дербито на Пловдив винаги влиза в историята, показва справка на Plovdiv24.bg.

Дебютът на Кабаков е на 19 април 2014 година на "Лаута". Тогава той прекратява дербито малко преди края на първото полувреме при резултат 0:0 заради канонада от бомбички, които агитката на Локо хвърля към терена. Впоследствие Ботев печели служебно с 0:3, а мачът остава в историята като първият и единствен досега, който е прекратен.

Второто дерби, което Георги Кабаков, свири на стадион "Локомотив", бе последното издание на Битката за Пловдив. На 28 ноември 2020 година черно-белите разнищват съперника си с 6:0 и двубоят влиза в историята с най-изразителната победа, печелена някога от един от двата тима.

В ръководените от Георги Кабаков 6 дербита досега 5 са за първенството и едно за Купата на България. Балансът му е 3 победи за Локомотив, едно равенство и 2 успеха за Ботев.

Още един любопитен факт - Георги Кабаков е главен съдия при единствените досега две победи на Локомотив в "Коматево", откакто Ботев играе домакинските си мачове в своята база. Единият е късната драма за Купата, когато от 1:0 за Ботев "смърфовете" обръщат до 2:1 с късни попадения на Венелин Филипов и Бирсент Карагарен. Другият е първият успех на Бруно Акрапович в дербито, когато Димитър Илиев вкарва с глава единствения гол четвърт час преди края.

В интерес на истината, Георги Кабаков има пловдивско дерби в кариерата си като четвърти съдия. Този мач също влиза завинаги в историята на футболен Пловдив. Това е "Финалът на финалите" на 15 май 2019 година, когато Локо вдига Купата на България след фамозен гол с пета на Ален Ожболт. Тогава мачът е ръководен от Николай Йорданов, припомня Plovdiv24.bg.