Спортните новини: Днес (0) | Вчера (8)
Дербито е сблъсък на терена и празник на трибуните
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:26 / 31.10.2009Коментари (29)6574
След няколко часа ще започне най-интересния сблъсък в родното първенство. От много години се водят спорове дали пловдивското или софийското дерби дерби е номер едно. Всяко печели в някои аспекти. Около софийското се вдига повече медиен шум, пуми се повече време, натрапва се в националните медии и по този начин несъмнени е по-популярно. Пловдивското пък десетилетие наред вече е с повече футболни аргументи - повече голове, драма и мъжка битка на терена. Пловдивските запалянковци също спечелиха една тежка битка, взимайки превес над мултиградските агитки на софийските отбори. Но да не си мерим дербитата както за софийските, така и за пловдивските запалянковци тяхното си е номер едно и незаменимо и няма как да е иначе, тъй като им нови незабравими изживявания.

Днес отново сблъсъка ще е на два фронта. На терена всичко е непредвидимо. Излизат два отбора, които са в дъното на таблицата, но през годините са доказали, че моментната форма, класа и класиране губят значение с първия съдийски сигнал. Футболистите заиграват така, както няма да го направят в никой друг двубой, положенията са и пред двете врати, драмата е до последната минута, изхода е непредвидим . Тази година отново ще е така.

Паралелно със сблъсъка на терена ще има съревнование на трибуните. Съревнование между хореографиите на двете най-темпераментни агитки в страната. На всяко дерби феновете на двата отбора успяват да изненадат и впечатлят все повече. Няма съмнение, че и тази година ще е така.

Зрелището ще е истинско, арената ще е Пловдив и студеното време няма да уплаши участниците. Остава да му се насладим.

-1

Над Пловдив балкана побеля,чернобял да стане и града! Хайде момчета- Успех!
на 31.10.2009 г.
0

Един отбор е на света... О, Ботев Пловдив, най-великия!
СВЕЩЕНОТО ЧЕРНО-БЯЛО РАЙЕ СЕ НАДЯВА НЕ НА ТЯЛОТО, А НА ДУШАТА! И ТО НЕ СЕ ПРОДАВА И НЕ СЕ ПОДАРЯВА: ЗА НЕГО СЕ ВОЮВА, ЗА ДА ГО ЗАСЛУЖИШ ПРЕД ТЕЗИ ФЕНОВЕ, КОИТО НАЙ-ДОБРЕ ЗНАЯТ ЦЕНАТА МУ!
-2

все някога трябва да победим,дано земем първи 3 точки срещу локо
+2

Днеска е бенефиса на жълТурците!РАЗПАДАТ се!!!Голямо густо!!-бием ги с резултат,и ги засилваме в зоните!!-ЗАВИНАГИ!!!
0

цитат:
Страст, сълзи, игра на нерви и жежка атмосфера. Без уговорки и прегръдки. И много футбол. Истински. Това е дербито на България. Мачът на Пловдив. Сблъсъкът между Ботев и Локо е едно от малкото оригинални неща, останали непокътнати в България след паденията и възходите, след смяната на режими и власти. На терена под тепетата ментета няма. Нищо че на стадиона край Бирената нагъват банички вместо витамини и чакат напразно Христолов да продаде клуба. Нищо че Локо пада у дома от непретенциозни отбори. Иде ред на 89-ата битка за Пловдив Миналият мач между двата тима бе един от най-тъжните в историята. В 88-ото издание на пловдивското дерби Локомотив победи с 3:0 Ботев. Мачът влезе във футболните анали като "бойкотираното дерби". На Лаута Канарчетата бяха без подкрепа на нито един привърженик. Легионерите на Локо Фелисиен Сингбо и Павле Делибашич и Митко Илиев нокаутираха излязлата във ваканция отбрана на Канарчетата. "Все пак направихме достатъчно атракция за феновете и само с три гола", пошегува се след победата треньорът Аян Садъков. По-предишният мач завърши 2:2 след обрат. В 29-ата минута Красимир Кръстев след красив гол с глава изведе жълто-черните напред. След перфектно изпълнен пряк свободен удар на Том изравни. Мартин Сечков направи резултата 2:1 в полза на Локомотив, но Саидходжа заби от дузпа за ремито. Ремитата са сравнително редки през последните години. Наравно завърши дербито, което се игра на 5 ноември 2005 година. На стадиона край Бирената 15 000 видяха 1:1. Котев откри в 66-ата минута. Боби Димитров изравни 9 минути преди края пред погледа на мениджъра на Твенте Исак Кеелар. Не мина без слъсъци. Димитър Димитров-Каубоя изгони Борислав Димитров. Феновете чупиха седалки и замеряха играчи и съдии. 38 ултраси бяха арестувани по време на мача и след него. Историята на пловдивското дерби стартира на 1 април 1951 г. Тогава Локомотив печели с 3:0 и слага начало на градското съперничество. Оттогава изтече много вода. През последните години Локото мина през финансов колапс и погребения на президенти. В Ботев изживяха дузина сривове благодарение на Димитър Христолов. Куп от главните герои в последните дербита вече ги няма в двата клуба. Едуард Ераносян и Аян Садъков са безработни. Ясен Петров замина на гурбет в Германия. Саидходжа е в Ловеч, Павле Делибашич се прибра в Сърбия. Днес на стадиона край Бирената фабрика главните действащи лица ще са италианците в Ботев и бразилците в Локо Много динамика и страст имаше и в сблъсъка от 15 март 2005 година. В мач за Купата на България черно-белите удариха Ботев край Бирената с 2:1. Канарчетата почнаха шеметно и поведоха с гол на Николай Домакинов. В 27-ата минута Даниел Божков видя поредния си червен картон в дербито. В края на полувремето Мартин Камбуров изравни от спорно положение за засада. Агитката от трибуна Изток почна да троши седалки и да замеря с тях тъчрефера Красимир Николов. Главният съдия Момчил Врайков спря двубоя. А футболистите се счепкаха в центъра на терена. Лилчо Арсов и Краси Димитров си размениха тупаници. Ераносян, Ясен Петров и Коце Костадинов нахлуха на игрището, за да успокояват фенове и футболисти. След тупалките пак се игра футбол. И Локо спечели с 2:1 гол на Бобан Янчевски. Роденият във Виена македонец вкара в третата минута на първото продължение. Бобан бе №1 и в дербито, играно на 31 август 2003 година. С два гола на Янчевски и попадение на Георги Илиев Локо спечели с 3:2. На Лаута за жълто-черните вкараха Марчо Дафчев и Стефан Костадинов. "Реферите са мошеници", изригна след двубоя тогавашният старши треньор на Ботев Костадин Костадинов. Бедата удари Канарчетата и след мача. Когато се прибраха в съблекалнята си на стадиона край Бирената фабрика, футболистите установиха, че са ограбени. Неизвестни апаши бяха разбили врати и шкафчета. След взлома липсваха пари, златни накити и мобилни телефони. Не по-малко интересен бе и мачът в шампионския сезон на Локо през 2004 година. Аутсайдерът Ботев измъкна 0:0 на селекция на Ераносян, но не успя да спре черно-белите по пътя към историческата първа титла. Всъщност ударите под кръста са запазен патент в дербитата. Така бе на 5 май 1999 година. Пловдив бе на крачка от пълно фиаско във футбола. Локомотив и Ботев се бяха засилили неудържимо към "Б" група. Истински шок за най-футболния град в България. Броени кръгове преди края Локомотив изпадна. Черно-белите направиха всичко възможно да повлекат и Ботев във втора дивизия. Те първо биха съгражданите си с 2:1 в директен мач 4 кръга преди финала на шампионата. А в следващия кръг загубиха с 1:3 у дома от конкуриращия се с Ботев за изпадане Шумен. В последния кръг Ботев все пак се спаси от изпадане. На 3 април 1966 година се играе може би единственото дерби, в което вървят опити за уговорка Локомотив е пред Ботев в таблицата. Зума, Гочо Василев и компания през цялата седмица, предхождаща мача, отхвърлят офертите за реми. След многобройни увещания мачът е нареден за равенство. Дербито минава в приспивно темпо на стадион "9 септември". Малко преди края обаче Чико бележи гол и Канарчетата въпреки договорките печелят с 1:0. Най-лудият мач между Локо и Ботев през последните сезони се игра през есента на 2002 г. Локо поведе с попадение на Мето Стойнев в 13-ата минута. Канарчетата обаче играеха като на финал за КЕШ. Боби Димитров прави за смях тромавата защита на черно-белите, Жарко Серафимовски и Иван Пасков играха уникално. От фаул в 45-ата мин. Боби вкарва край стената за 1:1. 15 мин. след почивката Серафимовски центрира, Стойнев връща в наказателното с глава и Пасков пак с глава бележи за 2:1. Боби Димитров подава в 66-ата мин. от фаул и Милен Кунчев бучи с глава за 2:2. Три минути по-късно със зверски шут под напречната греда Борислав Димитров довежда нещата до 3:2 за Ботев. Само 60 секунди след това след пас на Серафимовски нигериецът Джаейоба върти воле за 3:3. В самия край на дербито Пасков и Славчо Павлов вкарват за 5:3. В историята влиза и реферът Йордан Сталев, ръководил зрелищния мач. През сезона 2002/2003 Ботев и Локо пак изнасят феноменална продукция при съдията Камен Алексиев пред 15 000 зрители на стадиона на Канарчетата. Караманов открива в 34 мин. Плеймейкърът засича с глава центриране на Йонко Неделчев и стреля в десния ъгъл за 1:0. Жълто-черните мачкат преди почивката, но пропуски правят Кунчев, Миленов и Караманов. След антракта Локо се вдига на щурм. Пасков тресва греда, а после Арсов спасява дузпа, бита от Дончо Донев. Несим Нешадов чупи глезен край тъча Минута преди края на редовното време Пасков вкарва за 1:1. А Мартин Камбуров довършва Ботев с гол с глава в 94-ата минута. Дербито, играно на 25 май, е предхождано от улични битки и футболна война между феновете. Ден по-рано мачът е отложен заради дъжд и двете агитки се счепкват по пловдивските булеварди навръх Деня на св.св. Кирил и Методий. Полицията арестува две дузини фенове. Част от тях по-късно влизат в затвора за хулиганство. По време на самия мач има и нова драма. Ултраси на Канарчетата остават без пръсти на ръцете си. Двама фенове на Ботев се самовзривяват с бомбичка и са откарани с линейка в хиругиите.