ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Защо Анкара, а не Истанбул е столица на Турция?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:58 / 16.01.2024Коментари (3)9832
©
Днес много хора по света с изненада научават, че Истанбул НЕ Е столица на Турция. Логичен е въпросът: Защо Анкара, а не Истанбул? Защо Анкара е столица на Турция? Решението за избиране на Анкара като столица на Турция е взето след падането на Османската империя и основаването на Република Турция през 1923 г.

Преди това столица на Османската и Византийската империя е Константинопол, днешен Истанбул. Причината за избора на Истанбул като столица на великите империи се дължи на близостта до Европа и протока Босфора, което играе жизненоважна роля в морските маршрути. Византийските и османските владетели свързват Константинопол с власт и престиж. Като седалище на правителството, градът представлява тяхната власт над огромни територии и разнообразно население. Освен това, и двете империи се смятаха за наследници на Римската империя и правейки Истанбул своя столица, подчертаваха връзката с великото римско минало.

Османците са победени в Първата световна война, което води до войната за независимост на Турция, която се печели от турците, водени от Мустафа Кемал Ататюрк. Уважаваният основател на съвременна Турция се опитва да "прекрои" нацията от османското минало. Той предвижда нова, прогресивна и обединена Турция и избирането на Анкара за столица съвпада идеално с тази визия.

Анкара представлява празно платно, освободено от тежестта на историческото наследство и сложните етнически и религиозни влияния, които могат да попречат на потенциала на Истанбул като столица. Ататюрк вижда в Анкара прераждане, шанс за изграждане на модерна нация, която да преодолее пропастта между Изтока и Запада. 

Мустафа Кемал Ататюрк и Анкара

* По време на турската война за независимост (1919-1923 г.) Анкара се очертава като сърцето на съпротивата срещу чуждестранните окупационни сили. Ататюрк създава Великото народно събрание в Анкара през април 1920 г. като легитимен управляващ орган.

* На 29 октомври 1923 г. Кемал Ататюрк обявява новата Република Турция, поставяйки край на Османската империя и начало на една нова ера. Той избира Анкара за столица на новообразуваната турска република, символизираща скъсване с имперското минало и Истанбул, който се свързва с Османската империя.

* Анкара заема стратегическо географско положение в сърцето на Анадола, което осигурява по-безопасни и по-защитени места, далеч от границите и потенциалните заплахи от чужди сили.

* След като Анкара става столица на Турция, Ататюрк стартира амбициозен проект за изграждане на нация и модернизация. Той въвежда широкообхватни реформи, които да превърнат Турция в светска, демократична и западна нация. “Реформите на Ататюрк" включват всички сфери на обществото: правни, политически, образователни и културни.

* Статутът на Анкара утвърди града като политически център на Турция. В Анкара се помещават всички важни държавни институции, министерства и чуждестранни посолства, отразяващи управлението и международните отношения на Турция.

Истанбул срещу Анкара

Макар Истанбул да остава културно-историческият скъпоценен камък на Турция, Анкара с право носи титлата столица на държавата. Истанбул посреща много повече туристи, докато Анкара предлага поглед към съвременния турски живот. И двата града играят важна роля в оформянето на идентичността на държавата, което ги прави еднакво важни и завладяващи сами по себе си. 

Историческо значение на двата града

Истанбул: Като столица на Византийската и Османската империи, Истанбул се гордее с несравнимо историческо наследство.

Анкара: Макар и древен град, статутът на Анкара е свързан главно с избирането му за столица след падането на Османската империя. Градът играе решаваща роля за формирането и развитието на съвременна Турция.

Градската архитектура през годините

Истанбул: Архитектурата на града отразява разнообразна история с великолепни шедьоври за византийски, османски и модерни влияния. Емблематични са сгради като “Света София", Синята джамия и дворецът “Топкапъ".  

Анкара: Като по-модерен град, архитектурата на Анкара се характеризира със съвременен дизайн и правителствени сгради, осеяни с останки от османски и римски сгради.

Площ и население

Истанбул: Като най-големия турски град, Истанбул е постоянно развиващ се метрополис с мултикултурно население и важни търговия, туризъм и икономическа дейност. 

Анкара: Макар важен град, Анкара е значително по-малък и по-малко пренаселен град от Истанбул. Основната му роля е на политически център, по-ориентиран към правителствени учреждения. 

Турска култура

Истанбул: Богатото културно наследство на града е видно в изкуството, музиката и кухнята. Разнообразното население и дългата история отразяват традициите и обичаите на града.

Анкара: Като седалище на правителството, град Анкара е по-ориентиран към турските политически и бюрократични аспекти. Културните акценти са по-малко в сравнение с развлеченията и нощния живот на Истанбул.

Туризъм

Истанбул: Като главна туристическа дестинация, Истанбул привлича милиони посетители всяка година с историческите забележителности, оживените пазари и великолепните крайбрежия.

Анкара: Макар в Анкара няма толкова много туристи като в Истанбул, столицата все пак предлага забележителности за любителите на историята и тези, които се интересуват от съвременното развитие на Турция.

Местоположение

Истанбул: Разположен на протока Босфора, уникалното стратегическо местоположение превръща Истанбул в единствения град в света на два континента.

Анкара: Разположени в центъра на Анадола, Анкара е заобиколена от обширно плато и не може да предложи крайбрежното очарование на Истанбул, предава actualno.com.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
+2
 
 
Моля не пишете глупости да се излагате (за пореден път)! Истанбул далеч НЕ Е единствен град на 2 континента - има още 4 между Азия и Европа и 2 между Азия и Африка. Хубаво е да се образовате, след като изтриете и този коментар, за да не се вижда резилът ви.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Купа на България, сезон 2023/2024
Великден 2024 г.
Лято 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: