Спортните новини: Днес (20) | Вчера (19)
Министърът на културата ще открие голям шахматен фестивал в Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:29 / 22.05.2017Коментари (0)1914
©
Шахматен клуб "ЧесБомб - Пловдив" и шахматният портал ChessBomb.com канят любителите на шахмата на турнир по мълниеносна игра - блиц шах в Цар Симеоновата градина в Пловдив. Тържественото откриване ще бъде на 3 юни от 14.00 часа.

Този път първия ход ще направи министърът на културата Боил Банов, който е дългогодишен любител на най-мъдрата игра.

Това е вторият от серията турнири по шахмат за деца и възрастни ChessBomb Tour 2017, която започна на 6 май в София. Фестивалите се провеждат с подкрепата на общините на София, Пловдив, Варна и Бургас и са обявени в официалния календар на ФИДЕ - световната шахматна федерация за 2017 г.

Първият турнир протече с огромен успех - 150 състезатели заедно с многобройна публика се забавляваха пред Народния театър "Иван Вазов". Гости бяха световната шампионка по шахмат и почетен гражданин на Пловдив Антоанета Стефанова, както и най-младият депутат в народното събрание - пловдивчанката Теодора Халачева. Особено щастливи бяха малките шахматисти.

Сега надпреварата отново ще бъде в 9 кръга по швейцарската система в три групи - професионалисти, аматьори и деца до 16 години. Наградният фонд за трите турнира е 5000 лв., а победителят в детската група ще спечели чисто нов лаптоп.

Между партиите ще има томбола и награди, осигурени от различни спонсори.

Победителите ще получат дизайнерски купи и медали, както и право на участие във финалния двудневен турнир на 16 и 17.09.2017, на който ще се състезават срещу 10 световно известни звезди на шахмата.

След втория фестивал шахматното шоу ще се прехвърли на морето - на 1 юли във Варна и на 5 август в Бургас.

Малки "канарчета" се снимаха с Тошко Неделев, спечелиха турнир в Разград
Испанец отпадна от групата на Черно море за мача с Ботев
Гледайте: Малките локомотивци запяха "черно-бели" песни след победа над Ботев с 3:1