ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Прохладно и магическо място, само на 15 минути от Пловдив, ни спасява от жегата
Автор: Васил Динев 17:21 / 22.07.2017Коментари (6)57548
©
Само на 15-на минути с кола от Пловдив, има магично и прохладно място, което ни спасява и от жегите и ни зарежда с енергия и добро настроение, показа проучване на Plovdiv24.bg.

Става въпрос за кукленският манастир "Свети Безсребреници Козма и Дамян" или "Свети Врач".

Разположен на 2 километра югозападно от града и на около 10 километра западно от Асеновград. Разположен е в живописните гънки на дела Чернатица от Западните Родопи.

Построен е до извор с лековита вода. Лечебните свойства на тази вода са били познати още от времето на древните траки. Народното име на манастира е "Свети Врачове". Посветен е на светите лечители Козма и Дамян. В манастира се пази като ценна реликва ръката на Свети Козма. Към манастира има и малка църква, за която се смята, че е една от най-старите християнски църкви в България.

Първоначалното име на манастира е "Св. Безсребърници" според запазения ктиторски надпис на аязмото. Не случайно за патрон на обителта са избрани светите Безсребърници Козма и Дамян, широко известни в християнския свят като лечители и бързи помощници в беда. Още от създаването си, манастирът е свещено място за поклонение и упование на болните. Светинята е наречена на светите братя заради техните лечителски способности.

Няма единно становище кога точно е възникнал манастирът "Свети свети Козма и Дамян". За първи път за него се споменава още през ХІ век в един документ за имотите на Бачковския манастир. Според някои изследователи духовната обител е построена от грузинските братя Григорий и Абасий Бакуриани - основатели на Бачковския манастир.

Най-разпространената теза е, че Кукленският манастир е основан по време на Втората българска държава (XII-XIV в.) около целебен извор. Аязмото е било познато и на древните траки, водите на което според преданията церят лудост. По време на царуването на цар Иван Александър (1341 - 1371 г.), манастирът е известен с книжовната си школа и културното си влияние.

Според редица данни, манастирът е останал невредим и през XVII в., по време на помохамеданчването на родопските (чепинските) българи, когато 33 манастира и 218 църкви между Костенец и Станимака (дн. Асеновград) са сринати до основи. Кукленския манастир е закрилян от турските власти, тъй като в него се лекували семействата на османските управници. За това загатва и народното предание, според което прогонените от потурнаците български монаси от Белочерковския манастир намерили убежище тук. Поради това, не е изключено, след покоряването на България, тук да са намерили убежище някои от учениците на Евтимий Търновски, които са го придружавали при заточаването му в близкия Бачковски манастир. Те именно е възможно да са пренесли от Търново в Кукленския манастир прочутия Иван Александров Песнивец от 1337 г. (съхранява се сега в библиотеката на БАН), който бил открит в ново време на тавана на манастирската църква.

През османското иго светата обител е разрушавана и съграждана на 2 пъти.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Мястото е прекрасно! Често го посещаваме със семейството ми. Около него има поляни с места за барбекю. Който иска посещава заведенията за хранене. Място за почивка.Не сме видели заключено Аязмото.
-3
 
 
Това да не е "Големия Бунарджик" или "Сахат тепе" !?!?!?
+3
 
 
Манастирът "Св Георги Победоносец",край с Белащица,тихо,спокойно,чисто,също на 10-15 км от Пловдив,любима дестинация.....
+2
 
 
Покойният Димитър Костов(лека му пръст!), бе ползвал извори от свой приятел, чийто дядо на времето е бил кмет на Куклен от началото на 30-те години на 20 век. Древният манастир са го разнесли местните жители за строителен материал по силата на едно постановление на правителството на Стамболийски. Били извадени немалко архиви, по-голямата част от които е била варварски унищожена. Но от останалото се изяснило, че работниците, които са строили Бачковския манастир, са преспивали в Кукленския, и след закуската по тъмно призори, тръгвали по една пътека, която водела до строежа на Бачковския манастир - около 11 км. Сетне вечерта се прибирали по същата пътека. Логично е да се твърди, че Кукленският манастир е по-стар от Бачковския. В книгата си за Филипополското херцогство от Четвъртия кръстоносен поход, авторът инж.Димитър Костов дава описание на тогавашния Кукленски манастир, както от архивите на манастира, така и от спомените на рицари кръстоносци. Тези спомени Костов и синът му са ги събирали във Фландрия в местните там манастири на херцогствата.
+2
 
 
Европа се издържа от туристи които се снимат пред катедрали тук .....Странно
+5
 
 
По скоро спасява душите ни...манастирът е място за единение с Бог .а не туристическа атракция
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Женски футбол
Кабинетът "Денков - Габриел"
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
ФК Марица във Втора лига, сезон 2023/2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: