Спортните новини: Днес (3) | Вчера (19)
Голям мач за Академик! Баскетболният хегемон на България прекършен в Пловдив!
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:23 / 18.12.2016Коментари (1)3708
© НБЛ
Пловдивският Академик Бултекс 99 шокира безспорния хегемон в родния баскетбол през последните 10-ина години - Лукойл Академик. Момчетата на треньора Асен Николов спряха победния ход на съперника и го прекършиха с 2 точки разлика - 74:72, за удоволствие на зрителите, препълнили зала "Строител".

Така Академик Бултекс 99 вече има актив от 6 победи и 3 поражения в НБЛ, като с този успех се изравни на втора позиция във временното класиране с Берое.

Лукойл Академик пък остава на първото място със 7 победи и 2 поражения.

Гостите от Правец започнаха срещата уверено и бързо успяха да натрупат разлика. Пловдивчани догонваха съперника, но след няколко успешни атаки шампионите успяха да се откъснат с двуцифрена преднина от 12 точки в края на първата част за 23-11.

Силна серия 12-4 даде тласък на домакините, който на полувремето бяха на 2 точки от Лукойл Академик при 43-41.

През третата четвърт двата отбора на няколко пъти си разменяха водачеството като след 30 минути игра Академик Бултекс 99 успя да поведе с минимална разлика от 2 точки.

Мотивацията и желанието за победа на домакините си пролича още по-силно и в заключителните 10 минути. Серия от 10-0 изведе пловдивчани с 11 точки пред шампионите от Правец при оставащи пет минути до края на срещата.

Отговорът на "студентите" не закъсня и след няколко успешно реализирани атаки, успяха да намалят изоставането си на 2 точки.

В ключов момент Оскар Белфийлд отбеляза важен кош, като след това Максим Корниенко допусна грешка и така даде шанс на Васил Александров да отбележи нов кош за Академик Бултекс 99.

Шампионите се бориха до край, но изпуснаха шанса си за победа и така пловдивчани им нанесоха втората загуба в НБЛ, след като преди месец претърпяха тежко поражение от Спартак Плевен.

Тимът на Асен Николов успя да отбележи 22 точки от грешки на противника срещу 14 за гостите от Правец. С 10 повече имаха в подкошието пловдивчани за 48-38. При бързата атака домакините отново се отличиха с реализирани 15 точки срещу едва 6 за шампионите. Резервните състезатели на Тони Дечев пък се разписаха със 7 точки повече от тези на Асен Николов за 14-7.

За домакините над всички бе Оскар Белфийлд, който приключи с 21 точки и 9 асистенции. След него отлично се представи Джордан Семпъл с 19 точки, 16 борби и 4 асистенции. Шакир Смит пък се отчете с 15 точки за победата.

За Лукойл Академик най-полезен с 21 точки бе Филип Виденов. С 12 се разписа Павлин Иванов, а с 10 завърши Дани Гибсън.

Следващата седмица Академик Бултекс 99 почива, а Лукойл Академик приема в Правец Балкан.