Спортните новини: Днес (5) | Вчера (19)
Дете от Пловдив завоюва трето място на Световното по шахмат
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:04 / 01.05.2017Коментари (1)2603
©
Симеон Тодев завоюва трето място на Световното ученическо първенство по шахмат - до 9 г., в Яш - Румъния. Симеон игра отлично през целият турнир, беше сред лидерите сочени за титлата сред 89 участници в тази възрастова група.

Последният кръг Мони игра инфарктна партия на първа маса с представител на Монголия. При победа ставаше едноличен световен шампион. Симеон беше сочен за фаворит в тази среща - той имаше с около 200 точки по - висок рейтинг от опонента си. Напрежението и липсата на опит от големи първенства си оказа думата и след дълга борба пълна с обрати - партията завърши наравно. Ремито постави Мони на трета позиция, което го изкачи на почетната стълбичка.

С постижението си на Световното първенство малкият талант от Пловдив спечели званието кандидат майстор на спорта по шахмат, което за крехката му възраст е много голям успех.
Симеон Тодев от "Шахматен клуб Пловдив" завоюва единственият медал за България от Световното първенство по класически шахмат в Яш - Румъния.

Отлично игра и другата надежда на Шахматен клуб Пловдив - Димитър Димитров. На световното първенство при 7 годишните момчета той завоюва 6 победи от 9 възможни - това го нареди на 14 позиция при 65 участници от целият свят. Пред Митко са представители на изключително силни шахматни нации - Русия, Индия, Монголия, Грузия, Казахстан, Украйна.

Димитър постигна трето най-добро класиране за България във всички възрастови групи /след Симеон Тодев-3-то място и Валентин Митев - 11 място - Димитър Димитров - 14-то място./
Треньорките от "Шахматен клуб Пловдив" Илияна Полендакова и Соня Пионова са изключително доволни от представянето на своите възпитаници. Те са убедени, че Димитър и Симеон имат сериозен потенциал за още по-големи шахматни постижения.